Prema rečima Luke Petrovića direktora Elektroprivrede Republike Srpske upravo je komunikacija između struke, nauke, donosioca odluka i privrednika veoma važna.
– Ovaj Samit energetike sigurno šalje jednu regionalnu poruku da moramo da donosimo odluke na dobrobit energetskih kompanija i privatnih kompanija, ali i vlada – rekao je Petrović.
Pravedna tranzicija, odnosno gašenje termoelektrana i ostvarivanje novih prihoda i novih radnih mesta u sredinama gde se one nalaze, bila je jedna od ključnih tema trodnevnog Samita.
Energetska slika se menja, a tome najbolje svedoči podatak koji je iznio Petar Đokić da je vrednost projekata “Elektroprivrede” i partnera veća od 4,5 milijarde KM. Prema njegovim rečima ne postoji nijedna oblast sa toliko investiranja.
Na panelu šestog Samita energetike u Trebinju zaključeno je i da je raspad energetskog sistema u četiri države Zapadnog Balkana prošle godine bio posledica malo verovatnih i nepredviđenih kvarova, kao i da ne označava da su mreže u regionu slabe.
Mnogo se govorilo o obnovljivim izvorima energije, kao i tehnološkim rešenjima koja prate ovu oblast. Na SETU je bilo govora i o fleksibilnosti sistema, odnosno o tome koje su to tehnologije koje će pomoći da se sistemu pruži mogućnost da se izbori sa varijabilnom proizvodnjom OIE, koja zavisi od vremenskih prilika.
Željko Marković, stručnjak za energetiku kaže da su rešenje za to skladišta električne energije, ali i upravljanje potrošnjom.
Poslednji, sedmi panel SET bio je posvećen izazovima investiranja u obnovljive izvore energije, odnosno administrativnim preprekama i barijerama i načinima njihovo rešavanja.