Po trebinjskoj inspekciji u našem gradu nema rada na crno !?
Na papiru je sve kako treba. I više od toga. U praksi slabo šta funkcioniše. Bar kad je u pitanju rad na crno, i suzbijanje sive ekonomije.

Foto: Ilustracija
Deklarativno, po tom pitanju se kontinuirano radi. Cifre u magli.
Ove nedelje u Poreskoj upravi Republike Srpske na zajedničkom sastanku inspekcijskih organa i Uprave dogovoreno je da se zajednički teži što češćim kontrolama na terenu i to pogotovo u oblastima kontrola subjekata koji obavljaju neregistrovanu djelatnost, ali i otkrivanja neprijavljenih radnika kako bi borba protiv sive ekonomije bila što efikasnija.
Suzbijanje rada na crno bilo je jedno od predizbornih obećanja i gradonačelnika Luke Petrovića u kampanji. Šta će uraditi povodom toga, nećemo prejudicirati.
Šta je do sad urađeno?
Na pitanje postavljeno Odjeljenju za inspekcijske poslove grada Trebinja „ Koliko je u prošloj godini otkriveno subjekata koji su obavljali djelatnost za koju nisu bili registrovani, a koliko je neprijavljenih radnika“? ažurno, isti dan stiže odgovor. Nažalost, iz njega ništa nismo saznali.
„Inspektori Odjeljenja za inspekcijske i poslove komunalne policije su u prošloj godini izvršili oko 1335 pregleda, u okvirima nadležnosti propisanih Zakonom o inspekcijama u Republici Srpskoj. Između ostalog inspektori su iz svojih nadležnosti propisanih zakonom, djelovali na subjekte kontrola u primjeni propisa o registraciji djelatnosti, odobrenja za rad, rješenja i slično, kao sastavni dio inspekcijskih provjera, a u cilju sprečavanja nastupanja štetnih posljedica zbog nezakonitosti, nepravilnosti i nedostataka u sprovođenju zakona i drugih propisa.
U navedenom periodu vršene su i kontrole prijave radnika u Jedinstveni sistem obaveznika dopirnosa PU“, kažu u Odjeljenju za inspekcijske i poslove komunalne policije Grada Trebinja.
I tako je, makar široj javnosti ostalo nepoznato da li je u kontrolama rada na crno „uhvaćeno“ 3 ili 30 radnika. Ili ih je bilo 300.
O tome koliko ih realno ima u Trebinju niko ne govori. Ponekad se ti radnici požale na ulici ili pijaci da rade po sedam dana nedeljno za platu od 300 ili 400 KM. Često i manje. U Inspekcije neće da idu da ne bi izgubili i to što sad imaju. Na papiru to je ništa. U Stvarnosti – 400 KM koje nerijetko hrane čitavu porodicu.
Heregovina press